Nesnelerin hızının çok önemli olduğu ve yüksek seviyede sorumluluk ve servis kalitesiyle birleştiği dünyada yük değişimi, mal nakliyesinde vazgeçilmez olan üç unsuru birleştiren bir çözüm sunuyor: zamanında teslimat, ciddiyet ve en iyi fiyat.

Türkiye içerisinde her gün mevcut olan birden fazla yük ve araca erişim

Ücretsiz kayıt olun

Çözüm, taşıyıcılar (mevcut kamyonlara sahip olanlar) ve üreticiler/tüccarlar (taşınacak malları olanlar) arasında bir aracı görevi görecek ambarlar ile temsil edilmektedir.

Ambar, yük değişiminde aktif bir katılımcıdır ve görevi, proje yönetimiyle bütün tarafların işten memnun olması için arz ve talebi en iyi seviyede yönetmektir. Bir Yük Değişiminde ambarın görevi, malları taşımak isteyen veya mevcut kamyonlara sahip şirketler için doğru çözümü bulmaktır.

Ambar, bir müşteri siparişi üzerine bir kendisi bir mal taşımadan, sevkiyatı organize eden bir girişimci olabilir. Bu, arz ve talebi karşılamak için güvenil ve optimum seviyede bir ortam yaratmaktadır.

Yük değişiminde böyle bir katılımcının ortaya koyduğu asıl avantaj, taşıyıcıların/üreticilerin bütün gereksinimlerini karşılama olasılığının bulunmasıdır. Bir ambar, varış noktası (ulusal veya uluslararası) ve mal tipi (inşaat malzemeleri, makine, taşıt, plastik, mobilya, vb.) ne olursa olsun, bütün pazar tekliflerini en iyi seviyede birleştirme becerisine sahip olmalıdır.

Taşıyıcılara göre baktığınızda ambar çok iyi bir iş ortağıdır çünkü mevcut kamyonlar boş bir şekilde durmamaktadır ve yükler hızlı bir şekilde bulunabilmektedir. Ayrıca çoğu durumda kamyonlar, varış noktalarına ve ardından yükleme noktasına döndüğünde mal taşıyor olurlar; bu şekilde tek yönde sevkiyatın önüne geçilmiş olur.

Üreticiler / tüccarlar tarafından baktığınızda ambarın mevcut olması, üreticinin depoda mallarla kalma zorunluluğunu ortadan kaldırmakta ve sevkiyatın zamanında ve güvenli bir şekilde yapılmasını garanti etmektedir. Taraflar arasında yapılan sözleşme, kargo sevkiyatı sırasında gerçekleşebilecek bütün kazalara karşı belirli maddeler içermektedir.

Diğer taraftan dezavantajlara bakıldığında bir ambara ilişkin dikkat edilmesi gereken unsurlar da bulunmaktadır. Nakliye komisyoncusu ve taşıyıcılar/üreticiler arasında ortaya çıkabilecek ilk temel dezavantaj, her sevkiyat için ortaya çıkan komisyondur. Her ambar, malın değerine göre belirli bir orana sahip olan veya taraflar arasında bir sözleşmeyle belirlenmiş bir maliyete tabidir.

Bu maliyet, taşıyıcılar ve üreticiler/tüccarlar için özel bir site üzerinde şirketi ücretsiz kaydederek ortadan kalkabilir. Bu tür siteler herhangi bir komisyon almaz ve size iş ortaklarınızı seçme fırsatı verir; bu, böyle bir pazar içerisinde çok önemli bir unsurdur.

Başka bir deyişle, ilave herhangi bir masraf olmadan ve mevcut kamyonların veya taşınacak malların güzergahlarını güvenli ve ücretsiz bir şekilde başka bir aracıya gerek duymadan ekleme imkanı dikkate alınmalıdır.